Toplotne črpalke so ena najbolj priljubljenih rešitev za ogrevanje in hlajenje objektov. So okolju prijazne, energetsko učinkovite in dolgoročno varčne. Vse več ljudi pa se pred nakupom vpraša:ali toplotne črpalke povzročajo prevelik hrup?
Gre za povsem upravičeno vprašanje, saj hrup pomembno vpliva na kakovost bivanja – tako v notranjih prostorih kot v zunanjem okolju.
Hrup opredeljujemo kot neželene zvoke, ki človeku povzročajo nelagodje, ga motijo pri delu ali počitku in lahko dolgoročno celo škodujejo zdravju.
Vsak posameznik hrup dojema različno – odvisno od razpoloženja, aktivnosti, zdravstvenega stanja in okolja, v katerem se nahaja.
Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) hrup v domačem okolju najpogosteje povzročajo gospodinjski aparati, televizorji, radijski sprejemniki in otroške igrače.
A seznam se tu ne konča – tudi toplotne črpalke lahko postanejo vir motečega zvoka, če niso pravilno nameščene ali vzdrževane.

Kako hrupne so toplotne črpalke?
Toplotne črpalke delujejo s pomočjo kompresorjev, ventilatorjev in drugih mehanskih komponent, kar pomeni, da popolnoma neslišne niso.
Glasnost delovanja se meri v decibelih (dB), običajno pa se te vrednosti gibljejo med 30 in 70 dB.
Za lažjo predstavo:
- 30 dB – šepet, tiha soba
- 40 dB – miren pogovor
- 60 dB – normalna človeška govorica na razdalji 1 m
Sodobne toplotne črpalke so zasnovane tako, da so njihove zvočne emisije minimalne in pogosto ne presegajo 60 dB, kar pomeni, da so tišje od večine gospodinjskih aparatov.
Najpogostejša izbira uporabnikov: Zrak-voda toplotne črpalke
Med vsemi vrstami toplotnih črpalk so zrak-voda toplotne črpalke običajno najbolj slišne, saj so njihove zunanje enote nameščene na prostem, pogosto v bližini bivalnih prostorov.
Hrup povzročata predvsem kompresor in ventilator, ki delujeta ob vsakem zagonu.
Po drugi strani pa sta črpalki zemlja-voda in voda-voda praviloma nameščeni v notranjih prostorih (npr. v kotlovnici), kjer je mogoče zagotoviti ustrezno zvočno izolacijo.
A v večini primerov se uporabniki odločijo za toplotne črpalke zrak-voda, saj zahtevajo minimalen poseg v obstoječo konstrukcijo.
Zakaj nekatere toplotne črpalke povzročajo več hrupa?
Več dejavnikov lahko vpliva na povečano glasnost delovanja:
- Neprimerna lokacija namestitve – Če je zunanja enota nameščena preblizu spalnic ali odbojne površine (npr. betonskega zidu), se zvok ojača in lažje prenaša.
- Slabo vzdrževanje – Nabiranje umazanije, obraba ležajev, pomanjkanje hladilnega plina ali mehanske okvare povečajo zvočne emisije.
- Neprimerna moč naprave – Če uporabnik izbere prešibko črpalko, bo ta delovala z višjimi obrati in daljšim delovnim časom, kar poveča hrup.
- Pomanjkljiva montaža – Nepravilno pritrjena enota lahko povzroči tresljaje, vibracije in dodatne moteče zvoke.

Kako se lahko zmanjša hrup toplotne črpalke?
S pravilno izbiro, montažo in vzdrževanjem lahko zelo učinkovito zmanjšamo hrup. Tukaj je nekaj preverjenih priporočil:
1. Pametna postavitev zunanje enote
Strokovnjaki svetujejo, da se zunanja enota:
- namesti na stran hiše brez spalnih prostorov
- usmeri proti mehkim površinam (npr. gozd, travnik, živa meja)
- postavi na protivibracijske podloge (npr. gumirane nosilce)
- izogne vetrovnim območjem, kjer lahko zrak kroži nazaj v sistem
2. Uporaba zvočnih pregrad ali ohišij
Na trgu so na voljo različne rešitve za dušenje zvoka:
- zvočne ograje
- lesene ali kovinske zaščite z absorpcijskim materialom
- ohišja z dušilci hrupa, ki ne vplivajo na delovanje naprave
3. Redno vzdrževanje
Z rednim servisiranjem zagotovijo:
- brezhibno delovanje kompresorja in ventilatorja
- pravo količino hladilnega sredstva
- ohranjanje učinkovitosti delovanja zmanjšano trenje in vibracije
Primer dobre prakse: Tiho delovanje sodobnih toplotnih črpalk
Sodobne toplotne črpalke so zasnovane z mislijo na minimalen vpliv na zvočno udobje uporabnika in okolice. Z razvojem tehnologije so proizvajalci uspeli občutno zmanjšati raven hrupa z uporabo:
- optimiziranih ventilatorjev, ki ustvarjajo manj turbulenc,
- dobro zatesnjenih kompresorskih ohišij,
- ter usklajenega in tihega delovanja vseh sestavnih delov.
Novejši modeli zrak-voda toplotnih črpalk tako dosegajo zvočne ravni že od 31 dB naprej, kar je primerljivo s šepetom ali tišjim pogovorom. Kljub tišjemu delovanju pa ne izgubljajo ogrevalne učinkovitosti.
Poleg tehničnih izboljšav je zelo pomembno tudi, da monterji že v fazi načrtovanja poskrbijo za ustrezno umestitev in montažo, s čimer se učinkovito preprečijo morebitne motnje ali pritožbe iz okolice.

Zakonodaja in čezmejna primerjava
V Sloveniji veljajo osnovne smernice za obremenjenost s hrupom. Na stanovanjskih območjih je najvišja dovoljena raven hrupa ponoči 48 dB, podnevi pa 58 dB. Čeprav zakonodaja pri nas ni med najstrožjimi, se proizvajalci pogosto ravnajo po strožjih tujih standardih, zlasti iz držav kot sta Avstrija in Švica, kjer je regulacija zvočnega onesnaženja strogo nadzorovana.
To pomeni, da naprave, ki so uspešno prestale testiranja na teh trgih, pogosto presegajo domače zahteve, kar je dobra novica za končne uporabnike. Toplotne črpalke podjetja Orca energija sodijo med izbrane, saj imajo kupce tudi v Švici, kjer so standardi hrupa najstrožji.
So toplotne črpalke res hrupne?
Toplotne črpalke, predvsem nove generacije, niso pretirano hrupne. Čeprav oddajajo določen zvok, gre v večini primerov za minimalno zaznaven hrup, ki ne moti ne uporabnikov ne njihove okolice – ob pogoju, da je naprava pravilno izbrana, strokovno nameščena in redno vzdrževana.
Ključni dejavniki za tiho delovanje:
– strokovna izbira ustrezne moči naprave,
– kakovostna montaža z upoštevanjem okolice, kar se določi ob ogledu,
– pravilna postavitev zunanje enote,
– redni servisi in čiščenje komponent.
Z upoštevanjem teh smernic uporabniki ne uživajo zgolj v mirnem in prijetnem bivalnem okolju, temveč tudi v energetskih prihrankih, dolgi življenjski dobi naprave in dobrih medsosedskih odnosih.
Toplotna črpalka naj bo napredna rešitev za dom – ne vir hrupa.