Cene zlata so v zadnjih mesecih dosegle rekordne vrednosti, kar je povzročilo veliko vznemirjenja med vlagatelji, ekonomisti in seveda nami, “navadnimi smrtniki”, ki se sprašujemo, ali bi morali zdaj kupiti nekaj zlatih paličic. Ali pa mogoče raje ETF? Ah, ta večna dilema…

Trenutno dogajanje na trgu zlata
Najprej poglejmo dejstva. Cena zlata je dosegla zgodovinski vrh in presegla mejo 2500 dolarjev za unčo. Kar je noro! Spomnim se, kako mi je pred desetimi leti Klemen (ime sem spremenil, ker ne želim, da bi me klical sredi noči in se pritoževal) razlagal, da bo zlato “kmalu doseglo 2000″dolarjev. Takrat sem se mu smejal. No, zdaj se on smeje meni, ker sem takrat prodal tistih nekaj zlatnikov, ki mi jih je zapustila oče. Zakaj sem to naredil? Verjetno zato, ker sem hotel nov iPhone… Prioritete, kajne?
Dejavniki, ki poganjajo rast
Za rast cene zlata obstaja več razlogov:
- Obrestne mere – Fed (ameriška centralna banka) počasi znižuje obrestne mere, kar ponavadi koristi zlatu
- Inflacija – kljub umirjanju je še vedno prisotna skrb
- Geopolitične napetosti – od Ukrajine do Bližnjega vzhoda, svet ni ravno najvarnejši kraj trenutno
- Nakupi centralnih bank – predvsem tiste iz držav BRICS kupujejo zlato kot nore
Um, moram priznati, da nisem ravno strokovnjak za monetarno politiko (moj profesor ekonomije na fakulteti bi bil razočaran), ampak stvari so jasne: ko je v svetu nestabilnost, zlato pridobiva na vrednosti.
Vloga ZDA in pričakovanja glede Fed-ove politike
Ameriška centralna banka ima ogromen vpliv na ceno zlata. Ko znižujejo obrestne mere, to običajno pomeni, da zlato postane privlačnejše. Zakaj? Ker zlato ne prinaša obresti ali dividend, in ko so obrestne mere nizke, je “oportunitetni strošek” držanja zlata manjši.
Kaj to pomeni za nas, male varčevalce?
Vlaganje v zlato ni vedno zlata jama, a v trenutnih razmerah se mnogim zdi kot ena redkih varnih oaz.. Ampak kaj naj storimo mi, ki nimamo milijonov za investiranje, ampak vseeno želimo zaščititi svoje prihranke pred inflacijo in morda celo kaj zaslužiti?
Je zdaj pravi čas za nakup zlata?
To je vprašanje za milijon evrov, kajne? Na eni strani imamo rekordne cene, kar bi običajno pomenilo “ne kupuj”. Po drugi strani pa se zdi, da se bo zlato še naprej dražilo zaradi vseh zgoraj naštetih dejavnikov.
Če bi me vprašali pred dvema letoma, bi rekel, da je čas odličen za nakup. Zdaj… nisem tako prepričan. Ampak to je problem – nikoli ne vemo, kdaj je pravi čas! Kot pravi moja prijateljica Jana (tudi to ime sem spremenil): “Najboljši čas za nakup zlata je bil pred dvajsetimi leti, drugi najboljši čas je danes.”
Čeprav, iskreno povedano, se bojim, da bi vstopil na trg ravno na vrhuncu. To mi je uspelo že z bitcoinom leta 2017, in ne želim ponoviti te napake. Še vedno se tresem, ko vidim graf bitcoina iz tistega obdobja.
Fizično zlato, ETF-ji ali digitalno zlato?

Tu imamo nekaj možnosti:
- Fizično zlato (zlatniki, palice) – prednost je, da ga imaš v rokah, slabost pa, da ga moraš nekje varno shraniti
- ETF-ji – enostavno trgovanje, a plačuješ upravljavske stroške
- Delnice rudnikov zlata – potencialno večji donosi, a tudi večje tveganje
- Digitalno zlato (kriptovalute, vezane na zlato) – zanimivo, ampak… počakaj, a ni to malo kontraproduktivno?
Osebno sem se odločil za kombinacijo. Nekaj fizičnega zlata (majhne zlatnike) imam doma v… no, ne bom povedal kje 😉, nekaj pa imam investiranega v ETF-je, ker je preprosto bolj praktično.
Strategije vlaganja v času zlatega vrhunca
Zlato naj bi predstavljalo nekje 5-10% portfelja, ampak to je seveda odvisno od vaših ciljev, starosti, nagnjenosti k tveganju, in koliko vas skrbi potencialni konec sveta. Če ste kot moj sosed, ki gradi bunker na vrtu, potem je verjetno vaš odstotek mnogo višji!
Za večino ljudi je najboljša strategija vlaganja postopno kupovanje (dollar-cost averaging). To pomeni, da vsak mesec kupite za določen znesek zlata, namesto da bi vložili vse naenkrat. Tako zmanjšate tveganje, da bi kupili na vrhu.
Davčni vidiki naložb v zlato
O tem se premalo govori! V Sloveniji je zlato (naložbeno, ne nakit) oproščeno DDV. To je velika prednost. Če pa ga prodajate kot fizična oseba in ga imate v lasti več kot eno leto, tudi ne plačate davka od dobička iz kapitala. To je noro dobra davčna ugodnost! Seveda pa to ne velja za ETF-je in delnice rudnikov zlata, kjer običajno plačate davek na kapitalski dobiček (trenutno 27,5%, ki se po petih letih zniža na 20%).
Kaj pričakovati v prihodnosti?
Če bi imel kristalno kroglo… bi verjetno več investiral v delnice! Ampak resno, prihodnost cene zlata je odvisna od več dejavnikov:
- Kako hitro bo Fed zniževal obrestne mere
- Ali se bodo geopolitične napetosti umirile ali zaostrile
- Kako se bo gibala inflacija
- Kakšne bodo aktivnosti centralnih bank
Večina analitikov predvideva, da bo zlato še naprej raslo, vsaj v srednjeročnem obdobju. Goldman Sachs napoveduje ceno 2700 dolarjev za unčo do konca leta. Seveda pa so to iste institucije, ki niso predvidele finančne krize 2008, tako da… vzemite z rezervo.
Ali smo priča začetku nove zlate dobe?
Tu pa prihajamo do bolj “filozofskega” vprašanja. Ali je trenutna rast zlata kratkoročni fenomen ali začetek dolgoročnega trenda? Nekateri menijo, da smo priča fundamentalni spremembi svetovnega monetarnega sistema, kjer bo zlato ponovno igralo pomembnejšo vlogo.
Osebno menim, da je nekaj na tem. Predvsem zaradi tega, ker vidimo, kako centralne banke povečujejo svoje zaloge zlata. Oni vedo nekaj, česar mi ne vemo?
Zaključek: Moja osebna strategija
Po vsem tem razmišljanju, kaj bom jaz storil? Nadaljeval bom s svojo strategijo postopnega kupovanja manjših količin fizičnega zlata in ETF-jev. Zlato vidim predvsem kot zavarovanje, ne kot špekulativno naložbo. Je kot protipožarno zavarovanje, upam, da ga ne bom potreboval, ampak sem vesel, da ga imam.
Kaj pa vi? Ali imate zlato v svojem portfelju? In če ga imate, v kakšni obliki? Ste bolj za fizično zlato ali ETF-je? Zaupajte mi vaše mnenje v komentarjih!