Bolečine v sklepih se lahko čutijo na več delih telesa. Starost, teža, prejšnje poškodbe, prekomerna uporaba in druga zdravstvena stanja so lahko dejavniki za bolečine v sklepih.
Kaj so bolečine v sklepih?
Nelagodje v sklepih je pogosto in se običajno čuti v rokah, stopalih, bokih, kolenih ali hrbtenici. Bolečina je lahko stalna ali pa pride in izgine. Včasih je sklep lahko trden, boleč ali boleč. Nekateri bolniki se pritožujejo zaradi pekočega, utripajočega ali “strganja” občutka. Poleg tega je lahko sklep zjutraj otrdel, vendar se z gibanjem in aktivnostjo zrahlja in se počuti bolje. Vendar pa lahko prevelika aktivnost poslabša bolečino.
Bolečine v sklepih lahko vplivajo na delovanje sklepa in lahko omejijo človekovo sposobnost za opravljanje osnovnih nalog.
Hude bolečine v sklepih lahko vplivajo na kakovost življenja. Zdravljenje se mora osredotočiti ne le na bolečino, temveč tudi na prizadete dejavnosti in funkcije. Tecar terapija je narejena točno za te stvari pri katerih lahko zelo blagodejno vpliva in pomaga pri bolečini.
Kdo ima večjo verjetnost za bolečine v sklepih?
Bolečine v sklepih običajno prizadenejo tiste, ki:
- So imeli predhodne poškodbe sklepa
- Večkrat uporabljajte in/ali pretirano obremenjujte mišico
- Imate artritis ali druga kronična zdravstvena stanja
- Trpite zaradi depresije , tesnobe in/ali stresa
- Imajo prekomerno telesno težo
- Trpi zaradi slabega zdravja
Starost je tudi dejavnik za trde in boleče sklepe. Po letih uporabe in obrabi sklepov se lahko pojavijo težave pri srednjih ali starejših odraslih.
Kaj povzroča bolečine v sklepih?
Najpogostejši vzroki za kronične bolečine v sklepih so:
- Osteoartritis , pogosta vrsta artritisa, se sčasoma pojavi, ko se hrustanec, zaščitna blazina med kostmi, obrabi. Sklepi postanejo boleči in trdi. Osteoartritis se razvija počasi in se običajno pojavi v srednjih letih.
- Revmatoidni artritis je kronična bolezen, ki povzroča otekanje in bolečine v sklepih. Pogosto se sklepi deformirajo (običajno se pojavijo v prstih in zapestjih).
- Protin je boleče stanje, pri katerem se kristali iz telesa zbirajo v sklepu, kar povzroča hude bolečine in otekanje. To se običajno pojavi na velikem prstu.
- Bursitis je posledica prekomerne uporabe. Običajno ga najdemo v kolku, kolenu, komolcu ali rami.
- Virusne okužbe , izpuščaj ali zvišana telesna temperatura lahko povzročijo boleče gibanje sklepov.
- Poškodbe , kot so zlomi kosti ali zvini
- Tendinitis je vnetje kit ali prožnih trakov, ki povezujejo kosti in mišice. Običajno ga opazimo v komolcu, peti ali rami in je običajno posledica prekomerne uporabe.
Kako se zdravijo bolečine v sklepih?
Čeprav morda ni zdravila za bolečino, ga je mogoče obvladati, da bolniku olajša. Včasih lahko bolečina izgine z jemanjem zdravil brez recepta ali z izvajanjem preprostih dnevnih vaj. Včasih je bolečina lahko signal za težave, ki jih je mogoče odpraviti le z zdravili na recept ali operacijo.
- Enostavno zdravljenje doma , kot je nanos grelne blazine ali ledu na prizadeto območje, se lahko priporoča za kratka obdobja, večkrat na dan. Namakanje v topli kadi lahko prinese tudi olajšanje.
- Bownova terapija je lahko ena izmed alternativnih zdravljenj.
- Vadba lahko pomaga povrniti moč in funkcijo. Najboljša je hoja, plavanje ali druga aerobna vadba z majhnim učinkom. Tisti, ki sodelujejo pri napornih vadbah ali športnih dejavnostih, bodo morda morali zmanjšati obseg ali začeti vadbeno rutino z majhnim učinkom. Pomagale bodo tudi nežne raztezne vaje. Pred začetkom ali nadaljevanjem katerega koli programa vadbe se posvetujte z zdravnikom.
- Po potrebi se lahko predlaga tudi hujšanje , da se zmanjša obremenitev sklepov.
- Acetaminofen (Tylenol®) ali protivnetna zdravila (ibuprofen) lahko pomagajo lajšati bolečino. Obe zdravili sta na voljo v prosti prodaji, vendar je za močnejše odmerke morda potreben zdravniški recept. Če imate v preteklosti želodčne razjede, bolezni ledvic ali jeter, se posvetujte s svojim zdravnikom, ali je to dobra izbira za vas.
- Lokalna zdravljenja , kot so mazila ali geli, ki jih lahko vtrite v kožo na prizadetem območju sklepa, lahko prav tako pomagajo lajšati bolečino. Nekatere od teh lahko najdete v prosti prodaji ali pa vam zdravnik napiše recept.
- Prehranska dopolnila , kot je glukozamin, lahko pomagajo pri lajšanju bolečin. Posvetujte se z zdravnikom, preden vzamete kakršne koli dodatke brez recepta.
Če ta zdravila ali zdravljenja ne lajšajo bolečine, lahko zdravnik predpiše:
- Podporni pripomočki , kot so naramnica, palica ali ortopedski pripomoček v čevlju, lahko pomagajo podpreti sklep in omogočijo lažje gibanje. Zdravnik, fizioterapevt ali delovni terapevt ali socialni delavec vam bo lahko pomagal s pravimi možnostmi, ki so na voljo.
- Fizioterapija ali delovna terapija skupaj z uravnoteženim programom telesne pripravljenosti lahko postopoma pomaga pri lajšanju bolečin in izboljšanju prožnosti.
- Antidepresivi se lahko predpišejo za izboljšanje spanja bolnikom, ki trpijo zaradi bolečin v sklepih.
- Steroidi , ki se pogosto dajejo z injekcijo v sklep, zagotavljajo kratkoročno lajšanje bolečine in otekline.
- Zdravila proti bolečinam, ki pomagajo lajšati bolečino.
Upoštevajte, da zdravila, tudi tista, ki so na voljo brez recepta, vplivajo na ljudi drugače. Kar pomaga eni osebi, morda ne bo delovalo drugemu. Pri jemanju katerega koli zdravila natančno upoštevajte zdravnikova navodila in mu povejte, če imate neželene učinke.
Kaj je mogoče storiti za lajšanje bolečin v sklepih?
Operacija je lahko možnost, če so bolečine v sklepih dolgotrajne in se ne zmanjšajo z zdravili ali fizikalno terapijo in vadbo. Prosimo, da se o tem pogovorite z zdravnikom, da se prepričate, ali je operacija smiselna.
Na voljo je veliko različnih kirurških možnosti, vključno z:
- Artroskopija : Postopek, pri katerem kirurg naredi dva ali tri majhne reze v mesu nad sklepom in pride v sklep z uporabo artroskopa ali tankega, fleksibilnega fiberoptičnega instrumenta, da popravi hrustanec ali odstrani kostne odrezke v ali blizu sklepa.
- Zamenjava sklepa : Če druga zdravljenja ne pomagajo, bo morda potrebna operacija za zamenjavo sklepa, ko se hrustanec, ki blaži in ščiti konce kosti, postopoma obrabi. To je mogoče storiti za kolčne, kolenske in ramenske sklepe.
Kirurg odstrani dele pacientove kosti in implantira umetni sklep iz kovine ali plastike. Ta poseg je dal odlične rezultate in večina bolnikov po tovrstni operaciji občuti dolgotrajno lajšanje bolečin.
Kateri simptomi bolečine v sklepih so razlog za zaskrbljenost?
Simptomi bolečine v sklepih segajo od blagih do invalidnih. Brez hrustanca se kosti med premikanjem sklepa drgnejo neposredno druga ob drugo. Simptomi lahko vključujejo:
- oteklina
- Otrdel ali povečan sklep
- Otrplost
- Hrupni sklepi ali klikanje, škripanje ali škljocanje pri premikanju sklepa
- Boleče gibanje
- Težave pri upogibanju ali ravnanju sklepa
- Izguba gibanja
- Rdeč, vroč in otekel sklep (to mora zdravnik hitro oceniti)
- Fibromialgija se tudi lahko kaže kot boleči sklepi
Kdaj naj grem k zdravniku ob bolečih sklepih?
Če bolečina ovira običajne vsakodnevne aktivnosti, je čas, da se o težavi pogovorite z zdravnikom. Pomembno je, da hitro ugotovimo vzrok bolečine in začnemo zdravljenje za lajšanje bolečin in ohranjanje zdravih, delujočih sklepov.
Morate obiskati zdravnika, če:
- Bolečino spremlja zvišana telesna temperatura
- Obstaja nepojasnjena izguba teže (10 funtov ali več)
- Bolečina vam preprečuje normalno hojo
Med pregledom bo zdravnik postavil številna vprašanja, da bi ugotovil, kaj je lahko vzrok za bolečino. Pacient mora biti pripravljen odgovoriti na vprašanja o prejšnjih poškodbah sklepa, kdaj so se začele bolečine v sklepih, družinski anamnezi bolečin v sklepih in vrsti bolečine.
Sledil bo pregled prizadetega sklepa, da bi ugotovili, ali obstaja bolečina ali omejeno gibanje. Zdravnik bo iskal tudi znake poškodbe okoliških mišic, kit in vezi.
Po potrebi lahko zdravnik naroči tudi rentgenske žarke ali krvne preiskave. Rentgenski žarki lahko pokažejo, ali pride do poslabšanja sklepov, tekočine v sklepu, kostnih izrastkov ali drugih težav, ki lahko prispevajo k bolečini. Krvni testi bodo pomagali potrditi diagnozo ali izključiti druge bolezni, ki bi lahko povzročile bolečino.