Kaj je artritis? Je kronično vnetje, ki se pojavi na sklepih. Artritisu rečemo tudi vnetje sklepov. Artritis je bolezen sklepov, se pravi tam, kjer se stikajo kosti. Poznamo pa tudi vrste artritisa, kateri lahko povzroči škodo tudi na drugih organih, notranjih organih in tudi na koži.
Artritis se tako lahko pojavi na enem ali več sklepih hkrati. Preberite vse o artritisu, da boste razumeli kaj je artritis, katere vrste artritisa poznamo in kakšni so simptomi.
Kazalo
Kaj je artritis in vzroki
Artritis je vnetje sklepov, za katerega vzroka se ne pozna natančno. Poznamo dejavnike, ki vplivajo na možnost razvoja te bolezni, v glavnem pa vzrok ni znan.
Artritis je širok pojem za kar 100 vrst oziroma zdravstvenih stan, ki so povezana z vnetjem sklepov. Pa e najprej posvetimo vzrokom oziroma, kateri so dejavniki, ki vplivajo na razvoj artritisa:
- leta so pomemben faktor za artritis, saj se z leti naši sklepi obrabljajo, kar imenujemo artroza. Artroza se nemalokrat sprevrže v vnetno dogajanje v sklepu in nastane artritis. Zelo pomembno je zgodnje odkrivanje obrabe sklepov, da bi preprečili razvoj artritisa.
Da bi bolje razumeli in prepoznali artrozo ter pravilno ravnali, si preberite: vse o artrozi
- spol: znano je, da skoraj vse vrste artritisa prizadene več žensk kot moških. Edina izjema je putika, ki je bolj značilna za moški spol.
- genska pogojenost oziroma po domače: artritis – vnetje sklepov lahko podedujete.
- predhodne poškodbe so lahko povzročitelj vnetja.
- telesna teža močno vpliva na obremenjenost in hitrejšo obrabo sklepov, najbolj kolen in gležnjev.
- preobremenjenost sklepov povzroča poškodbe in hitrejšo obrabo, ki lahko vodi v vnetje sklepov.
- infekcija: bakterije in ali virusi lahko sprožijo vnetja v sklepih.
Kako prepoznati artritis? ( simptomi )
Simptomi oziroma znaki za artritis se lahko od vrste artritisa razlikujejo, vendar jim ostaja skupno:
- otrdelost – negibljivost in oteklost sklepov,
- zveriženost malih sklepov (prsti na rokah),
- utrujenost, neješčost in bledica ( ob akutnem vnetju ),
- povišana telesna temperatura,
- v prstih gomazi, v sklepih škrta.
Artritis torej prepoznamo po artritičnih prstih na rokah, ki so prepoznavno odebeljeni pri členkih in postopno so celotni prsti zveriženi.
Na začetek bolezni nas vsekakor opozarja bolečina, ko pa je sklep enkrat otekel in tudi, na mestu vnetja, rdeč, to vsekakor pove, da gre za artritis.
Artritis – artroza razlika
Artritis se razlikuje od artroze in teh dveh bolezni nikakor ne gre enačiti. Čeprav jim je skupna bolečina sklepov je:
- artritis = vnetje sklepov
- artroza = obraba sklepov
Razlika je tudi v tem, da artroza povzroča artritis, obratno pa ne. Iz obrabljenega sklepa pride do vnetja sklepa; vnetje sklepov pa je proces, ki ne more povzročiti vnetja.
Artritis ima izbruhe bolezni, je v valovih: včasih pojenja oteklina in bolečina in spet pride akutno vnetje in bolečina. Pri artrozi je bolezen sicer postopna, a vendar je bolečina prisotna stalno, saj je sklep obrabljen in tega ne more pozdraviti nič. Lahko se lajšajo simptomi.
Vrste artritisa
Kot smo omenili artritis pomeni pojmovanje za okoli 100 bolezni. Vnetja sklepov se med seboj razlikujejo po vzrokih, simptomih in načinu zdravljenja. Zato je pomembno, da specialist postavi pravo diagnozo, ker bo uspešnost zdravljenja odvisna od pravilne diagnoze.
Najbolj poznane vrste artritisa so:
- revmatoidni artritis je najpogostejša vrsta artritisa, ki sodi med avtoimune bolezni. Je počasi napredujoča bolezen, ki se lahko “potuhne” tudi za več let. Prizadene lahko vsakogar ne glede na spol in ali starost.
- psoriatični artritis je znana vrsta artritisa, ki ga povzroči kožna bolezen luskavica, ki skozi kožo prodre do sklepov.
- osteoartritis povzroči obrabljen hrustanec v sklepu in trenje med kostema povzroči vnetje. Zelo pogost je osteoartritis kolena.
- tendinitis– zapestja je zelo pogosta športna poškodba, ko se vname tetiva: poznamo Ahilovo tetivo.. Več si preberite na povezavi.
- putika je vrsta artritisa, ki najpogosteje napade nožni palec na moškem.
- ankilozirajoči spondilitis je značilen za hrbtenico, ko se vnamejo vretenca.
Naravno zdravljenje artritisa z magnetno terapijo
Zdravljenje artritisa, ki vam ga predpiše zdravnik je:
- protibolečinske tablete
- antirevmatiki
- protivnetna zdravila
Pri zdravljenju artritisa je zelo pomembno izobraževanje pacienta o njegovi bolezni, prehrana, redna telesna aktivnost, pravilna telesna teža, pravilna obutev… Med pomembnejše pri zdravljenju artritisa pa je magnetna terapija, ki dokazano pozitivno deluje na sklepe, ki so vneti ( 2 ).
Magnetna terapija je vrsta terapije, ki je priznana tako v zdravstvenih ustanovah, kot pri končnih uporabnikih. Tovrstna terapija se izkaže za zelo učinkovito pri artritisu, saj:
- zavira napredovanje artritisa,
- lajša bolečine v sklepih,
- deluje protivnetno,
- omili oteklino.
Magnetoterapija je uspešna zato, ker deluje na osnovi magnetnega polja, ki prodira v globino sklepa in pospeši regeneracijo celotnega sklepa. S to terapijo si stanja ne morete poslabšati v nobenem primeru, ker je brez neželenih stranskih učinkov.
Vaje za artritis
VIR ( 1 ): webmd
VIR ( 2 ): pubmed.ncbi.gov ( študija v angleščini ) o pozitivnem vplivu magnetoterapije na osteoartritisu kolena.